باندی را در ایرانشهر دستگیر کردند و در اعترافات شان گفته اند به ۴۱ #زن #تجاوز کرده اند. در حال حاضر #فقط #چهار نفر شکایت کرده اند. قربانی #تجاوز بودن ننگ نیست. ننگ جامعه ای سنتی و خانواده سنتی است که با کلمه‌ی آبرو پوشیده شده است و به دختران و زنان اجازه شکایت نمی دهد.

ما ایرانی‌ها می‌ گویيم آبِ رفته به جوی برنمی گردد یا آبرو قطره قطره جمع می شود و یكباره به باد می رود. این ضرب المثل ها نشان دهنده اهمیت و حساسیت آبرو در جامعه ایران است. بیشتر قربانیان جنسی و خانواده آنها از ترس بی آبرو شدن شكایت نمی كنند. اما اگر به قول آنها این آبرو ریخته شود جامعه قربانی را تنبیه و طرد می كند. متاسفانه همچنين تلقی عموم جامعه این است كه قربانی تجاوز، خود مقصر حادثه است. اكثر اوقات باورهاي اشتباه، پيامدهاي جبران ناپذيري رو در پي دارند.
موضوع دیگری كه دامن قربانیان جنسی را گرفته و مانع شكایت آنها می شود ناموس پرستی افراطی است. پدر، برادر و شوهر و نزدیكان دیگر قربانی تجاوز او را ناموس خود می دانند و شكایت كردن و علنی شدن ماجرای تجاوز را باعث بی‌ناموسی خود می دانند. مراقبت از اعضای خانواده خود و ناموس چیز بدی نیست، اما ناموس پرستی افراطی باعث رفتارهای غیر منطقی و حتی قتل يا خودكشي قربانی تجاوز مي شود.
اگر قرباني تجاوز هستيد سكوت نكنيد تجاوز در هر حالتی یکی از شدید ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای انسان اتفاق بیفتد. اتفاقی که از نظر روانشناسان به اندازه سیل، زلزله، مرگ عزیزان و سخت ترین حادثه‌های زندگی بر روان فرد اثر می‌گذارد. طبیعی است که قربانی این حادثه، دچار اختلال اضطراب پس از سانحه شود و برای رها شدن از آسیب ها به کمک اطرافیان و متخصصان نیاز داشته باشد
اگر شما هم یکی از قربانیان این اتفاق باشید، بعید نیست که با دیدن هر ماجرایی که شما را به یاد آن روز، آن لحظه و آن فرد بیندازد، دچار اضطراب، خشم، ترس و اندوه شدید شوید و این موضوع ممکن است تا سال‌ها ادامه پیدا کند و حتی بدون دارو درمانی و روان درمانی از زندگی شما بیرون نرود.

مرکز مشاوره اردیبهشت کرمان

باورهايمان نياز به تغیير دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *