آندریابوچلی

Andrea Bocelli

خواننده مشهور ایتالیایی آندریابوچلی در سال ۱۹۵۸ به دنیا آمد. او ازهمان ابتدا از ناراحتی چشم رنج می‌برد و بینایی خوبی نداشت.

از کودکی به موسیقی علاقه فراوانی داشت، در ۶ سالگی نواختن پیانو را آغاز نمود و سپس به آموختن سازهای دیگری همچون فلوت و ساکسیفون نیز روی آورد در عین حال همواره به خواندن علاقه زیادی نشان می‌داد.

در ۱۲ سالگی بر اثر حادثه‌ای که در زمین ورزش هنگام فوتبال کردن اتفاق افتاد، برای همیشه بینایی چشمان خود را از دست داد.

آندریا در ۱۴ سالگی اولین جایزه موسیقی خود را دریافت نمود واین نقطه شروعی برای موفقیت‌های بعدی او بود.

در دانشگاه رشته حقوق را انتخاب کرد ولی چون وضع مالی چندان خوبی نداشت، عصرها در یک بار، پیانو می‌نواخت تا بتواند شهریه دانشگاه را پرداخت کند.

در سال ۱۹۹۲ اتفاق جالبی افتاد، خواننده ایتالیایی زوکرو آهنگ دو نفره‌ای نوشته بود و از پاواروتی درخواست کرده بود که در این آهنگ همراه او بخواند. در آن وقت زوکرو جلسه‌ای تشکیل داد و از چند تنور خواست تا به عنوان دمو این آهنگ را بخوانند. او می‌خواست بهترین دموی ضبط شده را برای پاواروتی بفرستد تا پاواروتی دقیقا با نحوه خواندن و ریتم آهنگ آشنا شود.

او دموی ضبط شده با صدای بوچلی را برای پاواروتی فرستاد و بعد از مدتی پاواروتی جواب داد که بهتر است این آهنگ را آندریا به جای من بخواند!

سرانجام این آهنگ ضبط شد، و یکی از محبوت‌ترین آهنگ‌های اروپا در آن زمان گردید.

آندریابوچلی در چند فستیوال موسیقی شرکت کرد و جوایز بسیاری دریافت نمود. در سال ۱۹۹۴ در کنسرت خیریه پاوارتای شرکت کرد و یک آهنگ دو نفره با وی اجرا نمود.

و سر انجام صدای دلنشین و جادویی آندریا رشته موفقیت‌های پی‌در‌پی را برای او به ثمر آورد.

آندریا به عنوان اولین خواننده کلاسیک، در بخش بهترین خواننده جدید، نامزد جایزه‌‌ی گرمی ‌شد؛ همچنین نام او برای آلبوم Sacred Arias در کتاب گینس موسیقی ثبت شد؛ زیرا همزمان سه جایگاه اول در چارت موسیقی کلاسیک آمریکا را به دست آورده بود.

۱۳ آلبوم پاپ و کلاسیک و ۸ اپرای کامل، از او انتشار یافته است، بیش از ۷۰ میلیون کپی از آثارش فروخته شده و در نتیجه در تاریخ موسیقی کلاسیک نامش را به عنوان پرفروش ترین خواننده کلاسیک ثبت نموده است.

ویدئوی بعضی از کنسرت ها و همچنین تعدادی از آلبوم های آندریا بوچلی، در ایران نیز انتشار یافته است.

کنسرت های آندریا بوچلی یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین کنسرت‌های جهان به شمار می‌رود.